FANDOM


Puchar Świata (FIS Ski World Cup)
PucharSwiatalogo
Rozgrywany Od 1 sezonu (2007/2008)
Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata (zawodnik) 20 Fin Ville Larinto
Najwięcej razy na podium w konkursach Pucharu Świata (zawodnik) 57 Fin Ville Larinto
Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata (krajowo)* 80 Fin Finlandia
Najwięcej razy na podium w konkursach Pucharu Świata (krajowo)* 187 Fin Finlandia
Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji indywidualnej 4
Aut Gregor Schlierenzauer
Fin Sami Saapunki
Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji drużynowej (PN) 6
Fin Finlandia
Adnotacja *bez wliczenia konkursów drużynowych
*Część danych statystyczne z lat 2007-2025
Adam malysz krysztalowa kula2002 2003

Puchar Świata w skokach narciarskich to rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata - Kryształową Kulę.

Zasady

Przed zawodami rozgrywane są kwalifikacje, które wyłaniają 50 (40 w konkursach lotów) zawodników uczestniczących w konkursie. Automatyczną kwalifikację otrzymują zawodnicy znajdujący się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W konkursie odbywają się dwie serie skoków (wyjątkiem jest konkurs indywidualny na mistrzostwach świata w lotach narciarskich, gdzie rozgrywane są cztery serie). W drugiej serii konkursu skacze 30 najlepszych zawodników z serii pierwszej w kolejności odwrotnej do miejsca zajmowanego po serii pierwszej. Jeśli dwaj zawodnicy po pierwszej serii zajmują to samo miejsce, to w drugiej serii jako pierwszy skacze skoczek mający niższy numer startowy.

Dodatkowo do drugiej serii bądź samego konkursu zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w pierwszej serii (kwalifikacjach) uzyskali co najmniej 95% odległości najlepszego zawodnika, lecz nie uzyskali ilości punktów potrzebnych do kwalifikacji z powodu upadku. (Dosłowna interpretacja tego przepisu doprowadziła do kuriozalnej sytuacji w kwalifikacjach jednego z konkursów, gdy do konkursu został dopuszczony zawodnik, który upadł, zaś nie weszli do niego skoczkowie, którzy polecieli dalej od niego, lecz nie uzyskali wystarczającej do uzyskania kwalifikacji ilości punktów.)

W przypadku uzyskania przez kilku zawodników takiej samej noty w konkursie, wszystkim przyznaje się punkty za miejsce, na którym są sklasyfikowani (punkty za miejsca, które by zajęli nie są przyznawane). To znaczy jeśli są dwaj zawodnicy na pierwszym miejscu, to dostaną po 100 pkt., a następny 60 pkt.

W przypadku kiedy warunki nie pozwalają na dalsze rozgrywanie konkursu, jury może postanowić o odwołaniu niektórych z serii skoków. Zwycięzcą zawodów zostaje skoczek, który uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki we wszystkich zakończonych seriach.

Miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata ustalane są na podstawie punktów zdobytych przez zawodnika w konkursach indywidualnych danego sezonu. W przypadku, kiedy dwóch zawodników zdobędzie taką samą ilość punktów, wyżej sklasyfikowany zostaje ten, który więcej razy zwyciężył w konkursie PŚ lub najwyższe zajęte przez niego miejsce w konkursie jest lepsze od miejsca jego konkurenta.

Specyficzne zasady rozgrywania pierwszej serii konkursu obowiązują na zaliczanym do punktacji Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni, noszą one nazwę System KO.

Triumfatorzy Pucharu Świata

Kryształowa Kula

Lp. Sezon I miejsce II miejsce III miejsce
1. 2007/2008 Aut T. Morgenstern Aut G. Schlierenzauer Sui S. Ammann
2. 2008/2009 Aut G. Schlierenzauer Fin J. Ahonen Aut T. Morgenstern
3. 2009/2010 Fin J. Ahonen Sui S. Ammann Aut T. Morgenstern
4. 2010/2011 Fin V. Larinto Sui S. Ammann Ita A. Morassi
5. 2011/2012 Fin M. Hautamaeki Fin V. Larinto Nor T. Hilde
6. 2012/2013 Fin V. Larinto Fin M. Hautamaeki Fin J. Happonen
7. 2013/2014 Fin J. Happonen Nor A. Jacobsen Nor J. R. Evensen
8. 2014/2015 Aut G. Schlierenzauer Nor J. R. Evensen Fin J. Happonen
9. 2015/2016 Aut G. Schlierenzauer Fin V. Larinto Nor J. R. Evensen
10. 2016/2017 Fin S. Saapunki Nor T. Hilde Svk E. Caban
11. 2017/2018 Fin V. Larinto Swe I.Lundqvist Svk L.Jakubia
12. 2018/2019 Swe I.Lundqvist Fin V. Larinto Nor K. Sorsell
13. 2019/2020 Fin V. Larinto Swe L. Carlsson Swe P. Bjoergen
14. 2020/2021 Fin S. Saapunki Ita V. Tavolieri Jpn K. Miyagawa
15. 2021/2022 Fin S. Saapunki Ita A. Coscione Rus M. Kozisyn
16. 2022/2023 Ita G. Maciello Ita A. Pellegrino Ita V. Tavolieri
17. 2023/2024 Fin S. Saapunki Jpn K. Tachibana Ita V. Tavolieri
18. 2024/2025 Svk D. Jankular Aut H. Rauscher Aut D. Di Campolio
19. 2025/2026 Swe F. V. Turpeinen Swe L. Carlsson Swe T. Isaksson
20. 2026/2027 Swe M. P. Almstedt Svk O. Slavik Svk A. Cerkala
21. 2027/2028 Rus M. Kozisyn Swe F. V. Turpeinen Aut H. Rauscher
22. 2028/2029 Rus M. Kozisyn Aut H. RauscherRus F. Birlov

Mała Kryształowa Kula (skocznie duże) (2023-)

Sezon Gold I miejsce Pkt Silver II miejsce Pkt Bronze III miejsce Pkt
2010/11 brak danych
2014/15 brak danych
2015/16 dane do odtworzenia
2016/17 Swe P. Bjoergen 212 Nor K. Sorsell 209 Aut G. Schlierenzauer 204
2017/18 Fin V. Larinto 271 Nor T. Hilde 242 Swe C. Bengtsson 231
2018/19 Swe I. Lundqvist 254 Nor K. Sorsell 252 Swe L. Carlsson 239
2020/21 Fin S. Saapunki 321 Swe P. Bjoergen 245 Rus M. Kozisyn 238
2021/22 Rus F. Birlov Jpn K. Tachibana Swe T. Isaksson
2022/23 Ita G. Maciello 260 Jpn K. Tachibana 220 Ita A. Coscione 131
2023/24 Aut M. Mikosch 276 AutJ. Fleischhaker 271 Svk M. Dranac 200
2024/25 Aut H. Rauscher 326 AutJ. Fleischhaker 256 Swe F. Turpeinen 247






Mała Kryształowa Kula (skocznie normalne) (2023-)

Sezon Gold I miejsce Pkt Silver II miejsce Pkt Bronze III miejsce Pkt
2023/24 Fin S. Saapunki Swe I. Lundqvist Jpn K. Tachibana
2024/25 Svk D. Jankular 723 Svk O. Slavik 534 Aut H. Rauscher 529




Sezon Gold I miejsce Pkt Silver II miejsce Pkt Bronze III miejsce Pkt
2023/24 Ita V. Tavolieri 330 Jpn K. Tachibana 270 Fin S. Saapunki 226
2024/25 Aut J. Fleischhaker 145 Aut D. Di Campolio 138 Swe M. Almstedt 130



Zdobywcy Pucharu Narodów


Sezon Gold I miejsce Pkt Silver II miejsce Pkt Bronze III miejsce Pkt
2007/08 Aut Austria 6234 Nor Norwegia 3860 Fin Finlandia 2736
2008/09 Aut Austria 5064 Fin Finlandia 3625 Nor Norwegia 1995
2009/10 Fin Finlandia 3214 Nor Norwegia 1988 Aut Austria 1978
2010/11 Fin Finlandia 4145 Nor Norwegia 2712 Ita Włochy 2083
2011/12 Fin Finlandia 8357 Nor Norwegia 8228 Jpn Japonia 4694
2012/13 Fin Finlandia 5164 Nor Norwegia 3579 Jpn Japonia 2856
2013/14 Nor Norwegia 5122 Fin Finlandia 4866 Jpn Japonia 3425
2014/15 Nor Norwegia 4383 Fin Finlandia 3662 Jpn Japonia 3073
2015/16 Nor Norwegia 4917 Svk Słowacja 4210 Fin Finlandia 4150
2016/17 Fin Finlandia 3960 Nor Norwegia 3765 Svk Słowacja 3543
2017/18 Swe Szwecja 4497 Fin Finlandia 4471 Svk Słowacja 3503
2018/19 Swe Szwecja 4530 Fin Finlandia 3772 Svk Słowacja 2557
2019/20 Swe Szwecja 4338 Fin Finlandia 3828 Svk Słowacja 3112
2020/21 Fin Finlandia 3685 Swe Szwecja 3496 Ita Włochy 3059
2021/22 Ita Włochy 5764 Fin Finlandia 4547 Swe Szwecja 4377
2022/23 Ita Włochy Swe Szwecja Fin Finlandia
2023/24 Swe Szwecja 4257 Ita Włochy 3416 Aut Austria 3315
2024/25 Swe Szwecja 5222 Svk Finlandia 4664 Aut Słowacja 4363











Turnieje rozgrywane w ramach cyklu



Logo Turniej Gospodarze Rozgrywany od
Logo4schanzen Turniej Czterech Skoczni Aut Austria
Ger Niemcy
2011/2012
Nordictournament Turniej Nordycki Fin Finlandia
Nor Norwegia
Swe Szwecja
2011/2012
Teamtour FIS Team Tour różni (*) 2010/2011
Puchar Świata w lotach różni (**) 2010/2011

(*) - Gospodarze wybierani w formie głosowania
(**) - Gospodarze wybierani cyklicznie

Poszczególne sezony

Statystyki (Sezony 2007/2008 - 2017/2018)

Najwięcej razy na podium w klasyfikacji generalnej

Indywidualnie

Lp. Zawodnik Kraj Gold I miejsce Silver II miejsce Bronze III miejsce Suma
1. Gregor Schlierenzauer Aut Austria 4 0 0 4
2. Ville Larinto Fin Finlandia 3 2 0 5
3. Janne Ahonen Fin Finlandia 1 1 0 2
Matti Hautamaeki Fin Finlandia 1 1 0 2
5. Janne Happonen Fin Finlandia 1 0 2 3
6. Sami Saapunki Fin Finlandia 1 0 0 1
7. Simon Ammann Sui Szwajcaria 0 2 1 3
8. Thomas Morgenstern Aut Austria 0 1 2 3
Johan Remen Evensen Nor Norwegia 0 1 2 3
10. Tom Hilde Nor Norwegia 0 1 1 2
11. Anders Jacobsen Nor Norwegia 0 1 0 1
Ingvar Lundqvist Swe Szwecja 0 1 0 1
13. Andrea Morassi Ita Włochy 0 0 1 1
Eduard Caban Svk Słowacja 0 0 1 1
Lasha Jakubia Svk Słowacja 0 0 1 1


Najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata

Indywidualnie (TOP 10)

Lp. Zawodnik Lata startów* Liczba zwycięstw
1. Fin Ville Larinto 2007- 20
2. Aut Gregor Schlierenzauer 2007- 19
3. Fin Janne Happonen 2007-2018 19
4. Nor Tom Hilde 2007- 17
5. Sui Simon Ammann 2007-2014 15
6. Fin Matti Hautamaeki 2007-2016 15
7. Nor Johan Remen Evensen 2007-2018 13
8. Fin Janne Ahonen 2008-2012 13
9. Aut Thomas Morgenstern 2007-2018 11
10. Svk Eduard Caban 2007- 10
  • lata kariery w ramach SJM

Drużynowo (konkursy indywidualne)

Lp. Reprezentacja Liczba zwycięstw
1. Fin Finlandia 80
2. Nor Norwegia 43
3. Aut Austria 37
4. Swe Szwecja 23
5. Svk Słowacja 20
6. Sui Szwajcaria 18
7. Jpn Japonia 15
8. Ita Włochy 8
9. Ger Niemcy 7
10. Pol Polska 7

Najwięcej razy na podium w konkursie

Indywidualnie (TOP 10)

Lp. Zawodnik Lata startów Liczba miejsc na podium
1. Fin Ville Larinto 2007- 57
2. Aut Gregor Schlierenzauer 2007- 52
3. Nor Tom Hilde 2007- 43
4. Nor Johan Remen Evensen 2007-2018 33
5. Sui Simon Ammann 2007-2014 31
6. Fin Janne Happonen 2007-2018 30
7. Nor Anders Jacobsen 2007-2018 30
8. Aut Thomas Morgenstern 2007-2018 28
9. Fin Matti Hautamaeki 2007-2016 27
10. Nor Kim Rene Elverum Sorsell 2007- 26

Drużynowo (konkursy indywidualne)

Lp. Reprezentacja Liczba miejsc na podium
1. Fin Finlandia 187
2. Nor Norwegia 147
3. Aut Austria 102
4. Svk Słowacja 70
5. Swe Szwecja 48
6. Sui Szwajcaria 47
7. Jpn Japonia 43
8. Ita Włochy 40
9. Ger Niemcy 36
10. Pol Polska 31
11. Cze Republika Czeska 21
12. Rus Federacja Rosyjska 10
13. Slo Słowenia 1

Inne

Całe podium zajmowane przez zawodników z jednego kraju w konkursie PŚ

Miejsca rozgrywania Pucharu Świata

Lp. Miejscowość 11/
12
12/
13
13/
14
14/
15
15/
16
16/
17
17/
18
18/
19
19/
20
20/
21
21/
22
22/
23
23/
24
24/
25
25/
26
26/
27
27/
28
28/
29
29/
30
1. Sui Engelberg
2. Fra Courchevel
3. Ita Cortina D'Ampezzo
4. Srb Sremski Karlovici
5. Mkd Mavrovo
6. Hun Szekesfehervar
7. Slo Planica
8. Cro Delnice
9. Bul Borovets
10. Fin Kuusamo
11. Swe Kiruna
12. Nor Trondheim
13. Ger Oberstdorf
14. Ger Garmisch-Partenkirchen
15. Aut Innsbruck
16. Aut Bischofshofen
17. Chn Yabuli
18. Jpn Sapporo
19. Usa Park City
20. Pol Wisła
21. Pol Zakopane
22. Svk Poprad
23. Cze Liberec
24. Rus Krasnaya Polyana
25. Swe Falun
26. Fin Lahti
27. Fin Kuopio
28. Nor Lillehammer
29. Nor Oslo
30. Swe Ovre Soppero
31. Ger Klingenthal
32. Ger Willingen
33. Jpn Hakuba
34. Ita Pragelato
35. Nor Vikersund
36. Rus Chaykovskiy
37. Jpn Yokohama
38. And Andora La Vella
39. Rus Nizhny Tagil
40. Ita Bormio
41. Aut Wals-Siezenheim
42. Kor Pyeongchang
43. Aut Bad Mitterndorf
44. Sui Sankt Moritz
45. Fin Kaipola
46. Svk Strbske Pleso
47. Swe Umea
49. Ita Livigno
50. Ned Bergschenhoek
51. Ita Val di Fiemme
52. Kaz Ałmaty
53. Ltu Anykscai
54. Mon Menton
55. Rus Moskwa
56. Kgz Biszkek

Zdobywcy Pucharu Świata (galeria)



Dodatkowe informacje

Lista podiów w Pucharze Świata