Finlandia | |
Związek | Suomen Hiihtoliitto |
---|---|
Prezes | Väinö Peura |
Skrót FIS | FIN |
Strefa | Europa Wschodnia |
Akcesja | 2007/2008 [1 sezon] |
Reprezentacja Finlandii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Finlandii w międzynarodowych zawodach przez Fiński Związek Narciarski (Suomen Hiihtoliitto).
Występy w międzynarodowych zawodach[]
Sezon 2007/2008[]
Puchar Świata[]
Zawodnik | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Janne Happonen | 19 | - | - | - | - | - | 31 | 5 | 31 | 43 | - | - | - | - | 47 | 3 | - | - | - | - | 33 | 17 |
Matti Hautamaeki | 12 | 17 | 8 | 28 | 22 | 26 | 25 | 22 | 35 | 9 | 15 | 8 | 14 | 1 | 18 | 24 | 4 | 6 | 7 | 19 | 12 | 5 |
Joonas Ikonen | 28 | 29 | 37 | 20 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Mika Kauhanen | 37 | 18 | 9 | 18 | - | - | q | - | - | - | - | 5 | 32 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Kalle Keituri | 26 | 45 | - | - | - | - | q | - | - | - | - | 14 | 22 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Tami Kiuru | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 32 | - | - | - | 22 | 46 | 44 | 15 | 23 |
Ville Larinto | 13 | 12 | 15 | 24 | 8 | 3 | - | - | 40 | 3 | 22 | 16 | 33 | 10 | - | - | 25 | - | 14 | 12 | - | - |
Sami Niemi | - | - | - | - | 40 | 19 | 7 | 25 | 20 | 13 | 20 | 37 | 28 | 27 | 22 | 12 | 26 | - | 29 | 7 | - | - |
Harri Olli | 20 | 15 | 11 | 26 | - | - | - | - | 13 | 15 | 1 | 13 | 10 | 7 | 14 | 19 | 1 | 13 | 8 | 13 | 7 | 12 |
Sami Saapunki | - | - | - | - | 18 | 16 | 18 | 33 | 12 | 27 | 33 | 18 | 11 | 44 | 29 | 6 | 35 | 14 | 15 | 42 | 35 | 27 |
Zawodnik | Liczba punktów | Miejsce w klasyfikacji generalnej |
---|---|---|
Harri Olli | 536 | 9 |
Matti Hautamaeki | 520 | 10 |
Ville Larinto | 317 | 17 |
Sami Saapunki | 192 | 27 |
Sami Niemi | 175 | 30 |
Janne Happonen | 117 | 35 |
Mika Kauhanen | 100 | 37 |
Tami Kiuru | 33 | 60 |
Kalle Keituri | 32 | 61 |
Joonas Ikonen | 15 | 77 |
Kadra na sezon 2012/2013[]
Menadżer: Anssi Sorinen
Trener: Hannu Lepistoe
Kadra A:
Ville Larinto, Janne Happonen, Matti Hautamaeki, Joonas Ikonen, Mika Kauhanen, Kalle Keituri, Sami Niemi, Harri Olli, Kai Kovaljeff, Juha-Matti Ruuskanen, Niko Petjala, Sami Saapunki, Anssi Koivuranta, Olli Muotka
Kadra A Kobiet:
Hannele Eronen,
Julia Kykkaenen,
Mikaela Klinga,
Jenny Rautionaho,
Tanja Pitkaenen,
Olga Tervahartiala,
Aino-Kaisa Levaja
Byli zawodnicy:Matti Nykaenen, Janne Ahonen, Matti Hautamaeki, Ville Larinto
Pozostali oraz byli reprezentanci[]
Janne Ahonen, Hernan Huczkowski, Jussi Hautameaki, Pekka Salminen, Kimmo Yliriesto, Veli-Matti Lindstroem, Kristina Suokas
Menadżerowie[]
Anssi Sorinen (od 04.04.2009)
Wyniki w Pucharze Narodów[]
- sezon 2007/2008: 3 miejsce/ 2736 pkt.
- sezon 2008/2009: 2 miejsce/ 3625 pkt.
- sezon 2009/2010: 1 miejsce/ 3214 pkt.
- sezon 2010/2011: 1 miejsce/ 4145 pkt.
- sezon 2011/2012: 1 miejsce/ 8357 pkt.
- sezon 2012/2013: - miejsce/ - pkt.
Sukcesy[]
Igrzyska Olimpijskie[]
Mężczyźni indywidualnie[]
Lp. | Rok | Miejsce | Zawodnik | Medal | Konkurs |
---|---|---|---|---|---|
1. | 2010 | Vancouver | Janne Ahonen | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej | |
2. | 2014 | Sochi | Matti Hautamaeki | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej | |
3. | Ville Larinto | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej | |||
4. | Ville Larinto | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej | |||
5. | 2018 | Bolzano | Ville Larinto | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej | |
6. | Sebastian Okas | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej | |||
7. | 2030 | Liberec | Kullervo Suoranta | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej | |
8. | 2042 | Bischofshofen | Jarkko Latrinen | Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej |
Mężczyźni drużynowo[]
Lp. | Rok | Miejsce | Zawodnicy | Medal | Konkurs | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2010 | Vancouver | Janne Ahonen | Matti Hautamaeki | Harri Olli | Ville Larinto | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej | |
2. | 2014 | Sochi | Sami Niemi | Matti Hautamaeki | Janne Happonen | Ville Larinto | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej | |
3. | Sami Niemi | Matti Hautamaeki | Janne Happonen | Ville Larinto | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej | |||
4. | 2026 | Livigno | Carl-Gustav Putko | Sebastian Okas | Kullervo Suoranta | Jalmari Javaskyla | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej | |
5. | 2030 | Liberec | Carl-Gustav Putko | Jalmari Javaskyla | Ville-Pekka Vaisala | Kullervo Suoranta | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej | |
6. | 2034 | Hakuba | Sakku Kulmala | Mauno Venalainen | Lassi Toivonen | Krister Kivisalo | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej | |
7. | 2038 | Kiruna | Sauli Pekkanen | Iisakki Takala | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej | |
8. | 2042 | Bischofshofen | Jarkko Latrinen | Carl-Gustav Kanerva | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej | |
9. | Jarkko Latrinen | Carl-Gustav Kanerva | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej |
Kobiety indywidualnie[]
Lp. | Rok | Miejsce | Zawodnicy | Medal | Konkurs |
---|---|---|---|---|---|
1. | 2022 | Kuopio | Mikaela Klinga | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej | |
2. | 2026 | Livigno | Jaana Isola | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej | |
3. | 2034 | Hakuba | Liljanna Mikkonen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej | |
4. | 2038 | Kiruna | Sanni Kivinen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej | |
5. | Liljanna Mikkonen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej | |||
6. | 2042 | Bischofshofen | Tuula Karppinen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej | |
7. | Liljanna Mikkonen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej | |||
8. | Liljanna Mikkonen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej | |||
9. | Tuula Karppinen | Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej |
Kobiety drużynowo[]
Lp. | Rok | Miejsce | Zawodnicy | Medal | Konkurs | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2022 | Kuopio | Esteri Nevanpaa | Olga Tervahartiala | Mikaela Kilnga | Julia Kykkaenen | Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej | |
2. | 2034 | Hakuba | Sanni Kivinen | Tuulikki Toivonen | Tuulikki Rantanen | Liljanna Mikkonen | Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej | |
3. | 2038 | Kiruna | Tuula Karppinen | Seija Karppinen | Sanni Kivinen | Liljanna Mikkonen | Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej | |
4. | 2042 | Bischofshofen | Tuula Karppinen | Seija Karppinen | Sanni Kivinen | Liljanna Mikkonen | Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej |
Drużyny mieszane[]
Lp. | Rok | Miejsce | Zawodnicy | Medal | Konkurs | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2022 | Kuopio | Julia Kykkaenen | Mikaela Kilnga | Sami Saapunki | Ville Larinto | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej | |
2. | 2026 | Livigno | Esteri Nevanpaa | Jaana Isola | Kullervo Suoranta | Jalmari Javaskyla | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej | |
3. | Esteri Nevanpaa | Jaana Isola | Kullervo Suoranta | Jalmari Javaskyla | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni dużej | |||
4. | 2034 | Hakuba | Sanni Kivinen | Liljanna Mikkonen | Mauno Venalainen | Krister Kivisalo | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej | |
5. | 2038 | Kiruna | Sanni Kivinen | Liljanna Mikkonen | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej | |
6. | Sanni Kivinen | Liljanna Mikkonen | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni dużej | |||
7. | 2042 | Bischofshofen | Tuulikki Rantanen | Liljanna Mikkonen | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej | |
8. | Tuulikki Rantanen | Liljanna Mikkonen | Lassi Toivonen | Sauli Helsinki | Konkurs drużyn mieszanych na skoczni dużej |
Złote medale (27)
- 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu Kontynentalnego 2011/2012
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej Letniej Grand Prix 2011/2012
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata 2011/2012
- Wygrana w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata 2011/2012 Mattiego Hautameaki
- 1 miejsce Ville Larinto na skoczni normalnej na Uniwersjadzie 2011
- 1 miejsce drużyny męskiej na skoczni dużej na Uniwersjadzie 2011
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata 2010/2011
- Wygrana w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata 2010/2011 Ville Larinto
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej Pucharu Kontynentalnego 2010/2011
- Wygrana w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Kontynentalnego 2010/2011 Juha-Matti Ruuskanena
- 1 miejsce w drużynie na Mistrzostwach Świata w Lotach 2011
- Indywidualne Mistrzostwo Świata 2011 Janne Happonena na skoczni dużej
- Drużynowe Mistrzostwo Świata 2011 na skoczni normalnej
- Mistrzostwo Świata 2011 Ville Larinto na skoczni normalnej
- 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej Letniej Grand Prix 2010/2011
- Wygrana w klasyfikacji indywidualnej Letniej Grand Prix 2010/2011 Janne Ahonena
- Wygrana w 1. Mistrzostwach Europy Juniorów Samiego Niemi (2009)
- Wygrana w FIS Cup 2009/2010 Samiego Saapunki (2009)
- Wygrana w Uniwersjadzie 2009 Samiego Niemi (2009)
- Mistrzostwo Olimpijskie 2010 Jannego Ahonena (2009)
- Mistrzostwo Świata 2009 Janne Ahonena (2009)
- Drużynowe mistrzostwo świata 2009 (2009)
- Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów Ville Larinto (2008)
- Wygrana w Pucharze Świata 2009/2010 Janne Ahonena (2009)
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata 2009/2010 (2009)
- Wygrana w COC Kobiet 2009/2010 Hannele Eronen (2009)
- Wygrana w klasyfikacji drużynowej COC Kobiet 2009/2010 (2009)
Srebrne medale (14)
- 2 miejsce w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Kontynentalnego 2011/2012 Olliego Muotki
- 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej FIS Cup 2011/2012
- 2 miejsce w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata 2011/2012 Ville Larinto
- 2 miejsce w konkursie indywidualnym na Mistrzostwach Świata 2011 Ville Larinto (skocznia duża)
- 2 miejsce Samiego Saapunki na skoczni normalnej na Uniwersjadzie 2011
- 2 miejsce w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Kontynentalnego 2010/2011 Harriego Olli
- 2 miejsce Janne Happonena na Mistrzostwach Świata w Lotach 2011
- 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej FiS Cup 2010/2011
- 2 miejsce w konkursie drużynowym Mistrzostw Świata Juniorów 2011
- 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej FIS Cup 2009/2010 (2009)
- Wicemistrzostwo świata 2009 Mattiego Hautameaki (2009)
- 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej Letniej Grand Prix 2008
- 2 miejsce w konkursie drużynowym mężczyzn Uniwersjady 2009 (2009)
- 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej Letniej Grand Prix 2009/2010
Brązowe medale (15)
- 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej FIS Cup 2011/2012 Samiego Saapunki
- 3 miejsce w Pucharze Narodów 2007/2008
- 3 miejsce w FIS Cup 2009/2010 Samiego Niemi (2009)
- Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów (2008)
- 3 miejsce w kl. indywidualnej Letniej Grand Prix (2008) Janne Ahonen
- 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej Letniej Grand Prix 2009/2010 Harriego Olli (2009)
- 3 miejsce w konkursie drużynowym Igrzysk Olimpijskich 2010 (2009)
- 3 miejsce w konkursie drużynowym kobiet Uniwersjady 2009 (2009)
- 3 miejsce w Uniwersjadzie 2009 Samiego Saapunki (2009)
- 3 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów 2011 Janne Peltoli
- 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej CoC Kobiet 2010/2011
- 3 miejsce w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 2011 (skocznia duża)
- 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Kontynentalnego 2010/2011 Arttu Lappiego
- 3 miejsce Ville Larinto na skoczni dużej na Uniwersjadzie 2011
- 3 miejsce Julii Kykkaenen na skoczni normalnej na Uniwersjadzie 2011