FANDOM


Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym 2015
Zakopane2015
Termin 27.01.2012 - 12.01.2012
Gospodarze Pol Zakopane
Miejsca rozgrywania konkursów Pol Zakopane
Liczba konkursów 8

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym 2015 odbyły się w Zakopanem. Uczestnicy rywalizowali w 8 konkurencjach.

Wybór gospodarza

Wybór gospodarza MŚ 2015, miał miejsce 19.03.2010 w Davos. Kandydatura Zakopanego wygrała w II turze z Yabuli i Sapporo.

Zakopane

Wielka Krokiew

Zakopane94

Średnia Krokiew

Lista kandydatów:
Europa:
Fin Lahti
Est Otepaa
Hun Székesfehérvár
Mkd Mavrovo/Kozuf
Rus Krasnaya Polyana
Nor Lillehammer
Svk Poprad
Bul Borovets
Geo Bakuriani
Pol Zakopane

Azja:
Chn Yabuli
Jpn Sapporo

Ameryka:
Usa Salt Lake City

Gospodarz

Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2009 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.

Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki).

Miasto położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.

Konkurencje

Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Obiekty

Reprezentacje państw uczestniczących w mistrzostwach

Obrońcy tytułów

Konkurs Ita Val di Fiemme 2013 Pol Zakopane 2015
Minipictogram Indywidualny kobiet na skoczni dużej Swe Kjerstin Monkson Swe Kjerstin Monkson
Minipictogram Indywidualny kobiet na skoczni normalnej Nor Linda Johansson Svk Daniela Zuzulova
Minipictogram Drużynowy kobiet na skoczni dużej Ita Włochy Swe Szwecja
Minipictogram Drużynowy kobiet na skoczni normalnej Ita Włochy Swe Szwecja
Minipictogram Indywidualny mężczyzn na skoczni dużej Fin Matti Hautamaeki Pol Adam Małysz
Minipictogram Indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej Nor Kim Rene Elverum Sorsell Sui Pascal Egloff
Minipictogram Drużynowy mężczyzn na skoczni dużej Fin Finlandia Jpn Japonia
Minipictogram Drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej Fin Finlandia Fin Finlandia
Svk Słowacja
















Wyniki konkursów

Mężczyźni

Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Lp. Zawodnik Skok I Skok II Punkty
1. Sui Pascal Egloff 95.5 m 91.0 m 279.5 pkt
2. Fin Ville Larinto 91.0 m 94.5 m 277.5 pkt
3. Jpn Fumihisa Yumoto 96.0 m 91.0 m 276.0 pkt
4. Rus Stanislav Oshepkov 89.5 m 95.0 m 275.0 pkt
5. Jpn Shohei Tochimoto 91.0 m 93.5 m 273.0 pkt
6. Pol Kamil Stoch 93.5 m 90.0 m 272.5 pkt
7. Pol Klemens Murańka 92.0 m 91.0 m 272.0 pkt
Ita Federico Cecon 92.0 m 92.5 m 272.0 pkt
9. Aut Gregor Schlierenzauer 92.0 m 90.0 m 271.5 pkt
10. Swe Johan Erikson 88.5 m 93.5 m 270.0 pkt
Nor Anders Jacobsen 89.5 m 92.5 m 270.0 pkt
Nor Kim Rene Elverum Sorsell 89.0 m 94.0 m 270.0 pkt
Ita Andrea Morassi 86.0 m 95.5 m 270.0 pkt
14. Svk Lasha Jakubia 93.0 m 89.5 m 269.5 pkt
15. Svk Eduard Caban 93.0 m 88.5 m 269.0 pkt






















Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej

Lp. Reprezentacja / Zawodnik Skok I Skok II Punkty
1. Fin Finlandia 1064.0 pkt
Sami Niemi [1991] 83.5 m 88.0 m
Matti Hautamaeki [1981] 90.0 m 87.0 m
Ville Larinto [1990] 96.5 m 94.5 m
Janne Happonen [1983] 89.0 m 92.5 m
1. Svk Słowacja 1064.0 pkt
Jakub Caban [1990] 92.0 m 93.0 m
Michal Psenko [1991] 89.5 m 89.5 m
Eduard Caban [1990] 88.0 m 84.0 m
Lasha Jakubia [1996] 94.5 m 91.0 m
3. Jpn Japonia 1060.0 pkt
Fumihisa Yumoto [1984] 96.0 m 91.0 m
Shohei Tochimoto [1989] 88.5 m 91.0 m
Daiki Ito [1985] 93.5 m 90.5 m
Taku Takeuchi [1987] 86.5 m 86.5 m
4. Pol Polska 1053.0 pkt
Adam Małysz [1977] 93.0 m 85.5 m
Klemens Murańka [1994] 86.5 m 86.0 m
Krzysztof Miętus [1991] 92.0 m 93.0 m
Kamil Stoch [1987] 93.5 m 88.5 m
5. Ger Niemcy 1021.5 pkt
Felix Schoft [1990] 92.0 m 90.0 m
Michael Neumayer [1979] 87.0 m 89.0 m
Severin Freund [1988] 86.0 m 84.0 m
Pascal Bodmer [1991] 85.5 m 91.5 m
6. Aut Austria 1016.0 pkt
Thomas Morgenstern [1986] 87.0 m 87.0 m
Gregor Schlierenzauer [1990] 92.0 m 87.0 m
Michael Hayboeck [1991] 87.0 m 91.5 m
Lukas Mueller [1992] 84.0 m 84.5 m
7. Cze Republika Czeska 999.0 pkt
Antonin Hajek [1987] 88.0 m 89.5 m
Tomas Friedrich [1995] 86.5 m 82.0 m
Antonin Frydek [1997] 86.0 m 83.0 m
Roman Koudelka [1989] 92.0 m 86.5 m
8. Ita Włochy 975.5 pkt
Alessandro Pittin [1990] 85.5 m 89.0 m
Simone Morassi [1989] 89.5 m 76.5 m
Andrea Morassi [1988] 85.5 m 90.0 m
Federico Cecon [1994] 86.5 m 81.5 m
9. Swe Szwecja 500.5 pkt
Christoffer Bengtsson [1996] 85.5 m
Lawrence Kramer [1995] 91.0 m
Johan Erikson [1985] 79.5 m
Philippe Bjoergen [1991] 90.0 m
10. Sui Szwajcaria 496.5 pkt
Pascal Egloff [1992] 92.5 m
Remi Francais [1989] 87.5 m
Marcel Buhler [1995] 82.5 m
Marco Grigoli ]1991] 81.5 m
11. Nor Norwegia 484.0 pkt
Kim Rene Elverum Sorsell [1988] 91.5 m
Kenneth Gangnes [1989] 79.5 m
Johan Remen Evensen [1985] 92.0 m
Anders Jacobsen [1985] 89.0 m*
12. Usa Stany Zjednoczone 422.0 pkt
Nicholas Fairall [1989] 68.0 m
Stanley McGeohan [1994] 75.0 m
Anders Johnson [1989] 84.5 m
LeShaun Jones [1997] 80.5 m














































































Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Lp. Reprezentacja / Zawodnik Skok I Skok II Punkty
1. Jpn Japonia 1082.3 pkt
Fumihisa Yumoto [1984] 128.5 m 133.5 m
Shohei Tochimoto [1989] 133.5 m 131.0 m
Daiki Ito [1985] 124.5 m 132.5 m
Taku Takeuchi [1987] 126.5 m 133.5 m
2. Nor Norwegia 1081.4 pkt
Anders Jacobsen [1985] 130.0 m 134.0 m
Kenneth Gangnes [1989] 131.0 m 120.5 m
Kim Rene Elverum Sorsell [1988] 131.0 m 132.5 m
Johan Remen Evensen [1985] 132.5 m 139.0 m
3. Fin Finlandia 1059.6 pkt
Sami Niemi [1991] 119.5 m 130.5 m
Matti Hautamaeki [1981] 128.0 m 130.0 m
Ville Larinto [1990] 129.0 m 132.5 m
Janne Happonen [1983] 132.0 m 133.0 m
4. Pol Polska 1052.8 pkt
Adam Małysz [1977] 126.0 m 135.0 m
Klemens Murańka [1994] 128.0 m 125.0 m
Krzysztof Miętus [1991] 137.5 m 123.0 m
Kamil Stoch [1987] 126.0 m 125.5 m
5. Cze Republika Czeska 1047.5 pkt
Antonin Hajek [1987] 127.0 m 124.5 m
Tomas Friedrich [1995] 122.0 m 128.5 m
Antonin Frydek [1997] 123.5 m 133.5 m
Roman Koudelka [1989] 135.0 m 133.5 m
6. Ger Niemcy 1018.4 pkt
Felix Schoft [1990] 123.5 m 134.5 m
Michael Neumayer [1979] 133.0 m 114.5 m
Severin Freund [1988] 129.0 m 122.0 m
Pascal Bodmer [1991] 129.5 m 127.0 m
7. Ita Włochy 1013.4 pkt
Alessandro Pittin [1990] 135.0 m 120.0 m
Simone Morassi [1989] 127.5 m 118.5 m
Andrea Morassi [1988] 122.5 m 127.5 m
Federico Cecon [1979] 124.5 m 132.5 m
8. Sui Szwajcaria 1003.5 pkt
Pascal Egloff [1992] 123.0 m 132.0 m
Remi Francais [1989] 131.5 m 109.5 m
Marcel Buhler [1995] 117.5 m 131.5 m
Marco Grigoli [1991] 134.5 m 120.5 m
9. Svk Słowacja 505.9 pkt
Jakub Caban [1990] 122.5 m
Michal Psenko [1991] 128.0 m
Eduard Caban [1990] 126.5 m
Lasha Jakubia [1996] 126.0 m
10. Aut Austria 482.9 pkt
Thomas Morgenstern [1986] 120.5 m
Gregor Schlierenzauer [1990] 128.5 m
Michael Hayboeck [1991] 132.5 m
Lukas Mueller [1992] 109.0 m
11. Swe Szwecja 475.4 pkt
Christoffer Bengtsson [1996] 128.0 m
Lawrence Kramer [1995] 123.0 m
Johan Erikson [1985] 120.5 m
Philippe Bjoergen [1991] 119.0 m
12. Usa Stany Zjednoczone 422.0 pkt
Nicholas Fairall [1989] 104.5 m
Stanley McGeohan [1994] 116.0 m
Anders Johnson [1989] 126.0 m
LeShaun Jones [1997] 118.0 m














































































Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Lp. Zawodnik Skok I Skok II Punkty
1. Pol Adam Małysz 128.0 m 140.0 m 283.9 pkt
2. Swe Christoffer Bengtsson 135.0 m 130.5 m 279.9 pkt
3. Cze Roman Koudelka 134.5 m 131.5 m 279.3 pkt
4. Nor Anders Jacobsen 129.0 m 135.0 m 277.7 pkt
5. Ita Alessandro Pittin 129.5 m 134.5 m 277.2 pkt
6. Aut Thomas Morgenstern 125.5 m 137.0 m 274.5 pkt
7. Fin Ville Larinto 128.5 m 135.0 m 273.8 pkt
8. Svk Eduard Caban 129.0 m 132.5 m 272.7 pkt
9. Pol Kamil Stoch 128.5 m 132.5 m 272.3 pkt
10. Aut Gregor Schlierenzauer 134.0 m 127.0 m 271.3 pkt
11. Svk Lasha Jakubia 134.0 m 126.0 m 269.5 pkt
Svk Mojmir Nosal 131.0 m 129.0 m 269.5 pkt
13. Nor Johan Remen Evensen 131.5 m 127.5 m 269.2 pkt
14. Ita Simone Morassi 125.5 m 135.0 m 268.9 pkt
15. Fin Janne Happonen 137.5 m 121.0 m 266.8 pkt

























Kobiety

Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Lp. Zawodniczka Skok I Skok II Punkty
1. Swe Kjerstin Monkson 127.0 m 131.5 m 267.3 pkt
2. Swe Hakana Vikterlof 123.0 m 134.0 m 265.1 pkt
3. Ita Evelyn Insam 120.5 m 136.5 m 264.1 pkt
4. Cze Vladena Pustkova 130.5 m 126.0 m 260.7 pkt
5. Nor Linda Johansson 124.0 m 130.5 m 260.1 pkt
6. Jpn Mizuki Yamaguchi 121.0 m 131.0 m 253.1 pkt
7. Swe Madeleine Fritz 131.0 m 119.0 m 251.0 pkt
8. Svk Natalka Popradova 124.0 m 123.5 m 247.0 pkt
9. Svk Amanda Pokapinova 126.0 m 124.0 m 242.5 pkt
10. Svk Daniela Zuzulova 133.5 m 112.0 m 241.4 pkt
11. Svk Daniela Jarovska 123.5 m 121.0 m 240.6 pkt
12. Svk Kamila Vernerova 128.0 m 116.0 m 240.2 pkt
13. Ita Lisa Demetz 127.0 m 118.0 m 239.5 pkt
14. Sui Bigna Windmueller 120.0 m 122.0 m 238.6 pkt
15. Swe Antoinetta Bengtsson 127.0 m 119.0 m 238.3 pkt

















Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej

Lp. Reprezentacja / Zawodniczka Skok I Skok II Punkty
1. Swe Szwecja 909.7 pkt
Madeleine Fritz [1989] 129.0 m 115.0 m
Hakana Vikterlof [2000] 119.5 m 117.0 m
Antoinetta Bengtsson [1996] 118.0 m 118.0 m
Kjerstin Monkson [1996] 129.0 m 108.5 m
2. Cze Republika Czeska (PQ) 862.9 pkt
Klaudia Michalova [1993] 107.5 m 116.5 m
Lucie Mikova [1994] 113.5 m 119.5 m
Michaela Dolezelova [1994] 122.5 m 118.0 m
Vladena Pustkova [1992] 112.5 m 118.0 m
3. Ita Włochy 848.2 pkt
Evelyn Insam [1994] 120.0 m* 120.0 m
Barbara Stuffer [1989] 118.5 m 122.0 m
Lisa Demetz [1989] 111.0 m 123.5 m
Antonella Costagrande [2000] 120.0 m 116.5 m*
4. Svk Słowacja 827.1 pkt
Natalka Popradova [1996] 105.5 m 112.5 m
Daniela Zuzulova [1997] 103.5 m 113.0 m
Kamila Vernerova [2000] 102.5 m 124.5 m
Amanda Pokapinova [1994] 124.5 m 118.5 m
5. Pol Polska 800.1 pkt
Gabriela Buńda [1994] 99.5 m 109.0 m
Joanna Szwab [1997] 113.5 m 109.5 m
Aleksandra Jachniak [1997] 109.0 m 117.0 m
Joanna Gawron [1993] 117.0 m 117.5 m
6. Nor Norwegia 739.7 pkt
Linda Johansson [1987] 112.0 m 103.5 m
Live Frisak [1989] 98.5 m 83.5 m
Marthea Stenseth [1990] 130.0 m 91.0 m
Maren Lundby [1994] 119.5 m 126.0 m
7. Jpn Japonia 696.9 pkt
Mizuki Yamaguchi [1993] 107.0 m 112.5 m
Yurina Yamada [1996] 98.5 m 101.0 m
Yuuki Itoh [1994] 107.0 m 94.0 m
Misa Fueki [1992] 117.0 m 101.0 m
8. Ger Niemcy 646.3 pkt
Melanie Faisst [1990] 114.5 m 106.0 m
Angelika Kuehorn [1986] 90.5 m 71.0 m
Magdalena Schnurr [1992] 108.5 m 95.5 m
Ulrike Graessler [1987] 125.0 m 97.5 m
9. Sui Szwajcaria (PQ) 367.7 pkt
10. Aut Austria (PQ) 358.1 pkt
11. Fin Finlandia 335.7 pkt
12. Usa Stany Zjednoczone (PQ) 324.4 pkt

























































Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Lp. Zawodniczka Skok I Skok II Punkty
1. Svk Daniela Zuzulova 89.5 m 93.0 m 271.5 pkt
2. Swe Madeleine Fritz 89.5 m 91.0 m 265.5 pkt
3. Ita Lisa Demetz 92.5 m 88.0 m 263.0 pkt
4. Svk Kamila Vernerova 89.0 m 88.5 m 260.0 pkt
5. Swe Hakana Vikterlof 91.5 m 86.0 m 254.5 pkt
6. Svk Amanda Pokapinova 88.0 m 84.0 m 249.0 pkt
7. Swe Kjerstin Monkson 82.0 m 90.0 m 248.0 pkt
8. Aut Cornelia Roider 85.0 m 85.5 m 247.5 pkt
9. Cze Lucie Mikova 84.5 m 85.5 m 245.5 pkt
10. Ita Antonella Costagrande 84.0 m 87.5 m 242.0 pkt
11. Bul Valeska Stavinska 80.5 m 86.0 m 238.5 pkt
Sui Malika Scheupbach 89.5 m 81.0 m 238.5 pkt
13. Pol Joanna Gawron 83.0 m 83.0 m 238.0 pkt
14. Ita Evelyn Insam 83.0 m 84.5 m 235.5 pkt
15. Cze Vladena Pustkova 85.5 m 80.0 m 234.0 pkt






















Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej

Lp. Reprezentacja / Zawodniczka Skok I Skok II Punkty
1. Swe Szwecja 945.5 pkt
Madeleine Fritz [1989] 81.0 m 82.0 m
Hakana Vikterlof [2000] 76.0 m 80.5 m
Antoinetta Bengtsson [1996] 87.0 m 80.0 m
Kjerstin Monkson [1996] 89.0 m 92.5 m
2. Svk Słowacja 935.0 pkt
Natalka Popradova [1996] 80.5 m 76.5 m
Daniela Zuzulova [1997] 81.5 m 82.5 m
Kamila Vernerova [2000] 84.0 m 88.5 m
Amanda Pokapinova [1994] 82.0 m 86.0 m
3. Cze Republika Czeska (PQ) 891.0 pkt
Klaudia Michalova [1993] 78.0 m 79.5 m
Lucie Mikova [1994] 79.0 m 81.5 m
Michaela Dolezelova [1994] 81.0 m 76.0 m
Vladena Pustkova [1992] 79.0 m 88.5 m
4. Ita Włochy 885.0 pkt
Evelyn Insam [1994] 82.5 m 82.5 m
Barbara Stuffer [1989] 77.0 m 63.5 m
Lisa Demetz [1989] 86.0 m 81.0 m
Antonella Costagrande [2000] 83.5 m 78.0 m
5. Pol Polska 816.5 pkt
Gabriela Buńda [1994] 80.5 m 77.0 m
Joanna Szwab [1997] 82.0 m 85.5 m
Aleksandra Jachniak [1997] 70.0 m* 75.0 m
Joanna Gawron [1993] 77.0 m 72.0 m
6. Jpn Japonia 795.5 pkt
Mizuki Yamaguchi [1993] 83.0 m* 71.5 m
Yurina Yamada [1996] 77.5 m 71.5 m
Yuuki Itoh [1994] 68.0 m 81.5 m
Misa Fueki [1992] 77.0 m 81.5 m
7. Fin Finlandia 789.5 pkt
Jenny Rautionaho [1996] 71.0 m 63.5 m
Olga Tervahartiala [1996] 61.0 m 85.0 m
Mikaela Klinga [1995] 75.0 m 73.5 m
Julia Kykkaenen [1994] 82.5 m 78.5 m
8. Sui Szwajcaria (PQ) 786.5 pkt
Sabrina Windmueller [1987] 82.0 m 73.0 m
Bigna Windmueller [1991] 73.0 m 65.0 m
Malika Scheupbach [1993] 81.0 m 81.0 m
Salome Fuchs [1993] 74.5 m 61.0 m
9. Bul Bułgaria (PQ) 381.0 pkt
10. Aut Austria (PQ) 380.5 pkt
11. Ger Niemcy 376.5 pkt
12. Nor Norwegia 370.5 pkt





















































Klasyfikacja medalowa

Lp. Reprezentacja 16px-Gold medal icon.svg 16px-Silver medal icon.svg 16px-Bronze medal icon.svg Suma
1. Swe Szwecja 3 3 0 6
2. Svk Słowacja 2 1 0 3
3. Fin Finlandia 1 1 1 3
4. Jpn Japonia 1 0 2 3
5. Pol Polska (Gospodarz) 1 0 0 1
Sui Szwajcaria 1 0 0 1
7. Cze Republika Czeska 0 1 2 3
8. Nor Norwegia 0 1 0 1
9. Ita Włochy 0 0 3 3




















Medaliści - lista podium

Statystyki

Zobacz też

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym
x Cze Liberec 2009 x Nor Oslo 2011 x Ita Val di Fiemme 2013 x Pol Zakopane 2015 x Aut Wals-Siezenheim 2017

x Swe Kiruna 2019 x Jpn Nagano 2021

· Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym · Statystyki medalowe Mistrzostw Świata

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki