FANDOM


IOC Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014
Sochi2014logo
Termin 07.11.2011-21.11.2011
Gospodarze Rus Sochi (Federacja Rosyjska)
Miejsca rozgrywania konkursów Rus Krasnaya Polyana
Liczba konkursów 8
Liczba mężczyzn 199
Liczba kobiet 177
Liczba reprezentacji 35
OlympicWikia

IOC XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 07.11.2011-21.11.2011. Zawody oprócz w Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.


Wybór gospodarza

Będą to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. W 1980 roku organizatorem letnich igrzysk była stolica Związku Radzieckiego (obecnie Rosji) - Moskwa.

Miasto zostało wybrane gospodarzem igrzysk dzięki zwycięstwu w głosowaniu na organizację igrzysk podczas 119. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali 4 lipca 2007 roku.

Soczi wygrało w drugiej turze głosowania. W pierwszej wyeliminowało austriacki Salzburg, a w finale pokonało koreańskie Pyeongchang wynikiem głosów 51:47.

Gospodarz

Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004 r.). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
2011-03-24 Sochi 2014

Krasnaja Polana (ros. Красная Поляна) – położone w rosyjskim Kaukazie osiedle typu miejskiego oddalone o ok. 40 km. od Soczi. Miejsce katastrofy lotniczej w dniu 13 października 1972 samolotu Ił-62 linij Aerofłot w której zginęło 174 osoby . Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 Krasnaja Polana będzie areną zmagań sportowców w wielu konkurencjach m.in. w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.


Sochilocalizationtex

Obiekty

W miejscowości Krasnaja Polana, w zespole gór oddalonym o 50 km od Soczi, z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 wybudowane jest kompletnie nowe centrum sportów zimowych, które zawiera skocznie olimpijskie Esto-Sadok. Za blisko 50 mln €, zostało wybudowane, na wysokości 610 m n.p.m., pięć skoczni narciarskich K125, K95, K72, K45 i K25, a także wybudowany został stadion narciarski, na który będzie mogło wejść 15 000 widzów. Zdjęcia obiektów można zobaczyć w galerii poniżej.

Skocznie narciarskie:
Rus Krasnaya Polyana (Esto-Sadok HS140)
Rus Krasnaya Polyana (Esto-Sadok HS105)

Sochipanorama

Konkurencje

Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej
Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej
Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

W porównaniu do poprzednich Igrzysk Olimpijskich, doszło 6 nowych konkursów. Zastanawiano się również nad dodaniem drużynowego konkursu mieszanego, jednak projekt zarzucono.

Terminarz konkursów

Data Konkurs Skocznia
07.11.2011 Indywidualny kobiet Duża
09.11.2011 Drużynowy kobiet Duża
11.11.2011 Indywidualny mężczyzn Normalna
13.11.2011 Drużynowy mężczyzn Normalna
15.11.2011 Indywidualny kobiet Normalna
17.11.2011 Drużynowy kobiet Normalna
19.11.2011 Drużynowy mężczyzn Duża
21.11.2011 Indywidualny mężczyzn Duża









Uczestnicy

UczestnicyIO2014

Legenda:
kolor czerwony - Gospodarz (Federacja Rosyjska)
kolor niebieski - pozostali uczestnicy

Reprezentacje państw uczestniczących w Igrzyskach

Obrońcy tytułów

Konkurs Gold Can Vancouver 2010 Gold Rus Sochi 2014
Minipictogram Indywidualny kobiet na skoczni dużej - Swe Madeleine Fritz
Minipictogram Indywidualny kobiet na skoczni normalnej - Nor Anette Sagen
Minipictogram Drużynowy kobiet na skoczni dużej - Svk Słowacja
Minipictogram Drużynowy kobiet na skoczni normalnej - Ita Włochy
Minipictogram Indywidualny mężczyzn na skoczni dużej Fin Janne Ahonen Pol Kamil Stoch
Minipictogram Indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej - Fin Matti Hautamaeki
Minipictogram Drużynowy mężczyzn na skoczni dużej Aut Austria Nor Norwegia
Minipictogram Drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej - Nor Norwegia












Medaliści - lista podium

Minipictogram Indywidualny kobiet na skoczni dużej (07.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Swe Madeleine Fritz (SWE) Nor Anette Sagen (NOR) Ita Lisa Demetz (ITA)


Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej (09.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Svk Słowacja (SVK) Ita Włochy (ITA) Nor Norwegia (NOR)
Daniela Zuzulova
Daniela Jarovska
Kamila Vernerova
Amanda Pokapinova
Antonella Costagrande
Evelyn Insam
Lisa Demetz
Federica Schiavone
Linda Johansson
Maren Lundby
Line Jahr
Anette Sagen


Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej (11.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Fin Matti Hautamaeki (FIN) Fin Ville Larinto (FIN) Jpn Shohei Tochimoto (JPN)


Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej (13.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Silver Srebro
Nor Norwegia (NOR) Fin Finlandia (FIN) Jpn Japonia (JPN)
Kim Rene Elverum Sorsell
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
Sami Niemi
Matti Hautamaeki
Janne Happonen
Ville Larinto
Shohei Tochimoto
Taku Takeuchi
Fumihisa Yumoto
Daiki Ito
  • Finlandia i Japonia zajęły 2 miejsce eq-aequo.


Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej (15.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Nor Anette Sagen (NOR) Swe Madeleine Fritz (SWE) Pol Aleksandra Jachniak (POL)


Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej (17.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Ita Włochy (ITA) Svk Słowacja (SVK) Swe Szwecja (SWE)
Antonella Costagrande
Evelyn Insam
Lisa Demetz
Federica Schiavone
Daniela Zuzulova
Daniela Jarovska
Kamila Vernerova
Amanda Pokapinova
Hakana Vikterlof
Kjerstin Monkson
Antoinetta Bengtsson
Madeleine Fritz


Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej (19.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Nor Norwegia (NOR) Ger Niemcy (GER) Fin Finlandia (FIN)
Kim Rene Elverum Sorsell
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
Severin Freund
Felix Schoft
Georg Spaeth
Michael Neumayer
Sami Niemi
Matti Hautamaeki
Janne Happonen
Ville Larinto


Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej (20.11.2011)

Gold Złoto Silver Srebro Bronze Brąz
Pol Kamil Stoch (POL) Jpn Daiki Ito (JPN) Fin Ville Larinto (FIN)


Wyniki konkursów

Mężczyźni

Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Lp. Zawodnik I skok II skok Punkty
Gold 1. Fin Matti Hautamaeki 96.0 m 96.5 m 255.0 pkt
Silver 2. Fin Ville Larinto 93.0 m 100.0 m 254.0 pkt
Bronze 3. Jpn Shohei Tochimoto 94.0 m 97.5 m 252.0 pkt
4. Jpn Daiki Ito 95.0 m 97.0 m 251.5 pkt
5. Svk Michal Psenko 94.0 m 97.0 m 250.0 pkt
6. Nor Kim Rene Elverum Sorsell 92.5 m 97.5 m 247.5 pkt
7. Pol Adam Małysz 95.0 m 94.0 m 246.5 pkt
8. Fin Janne Happonen 95.0 m 95.0 m 246.0 pkt
9. Pol Kamil Stoch 96.0 m 91.0 m 244.5 pkt
10. Nor Anders Jacobsen 95.0 m 92.0 m 243.0 pkt











Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni normalnej

Lp. Reprezentacja Punkty
Gold 1. Nor Norwegia 1036.5 pkt
Silver 2. Fin Finlandia 1016.5 pkt
Silver 2. Jpn Japonia 1016.5 pkt
4. Svk Słowacja 983.5 pkt
5. Cze Republika Czeska 977.0 pkt
6. Rus Federacja Rosyjska 967.0 pkt
7. Ger Niemcy 937.0 pkt
8. Aut Austria 933.0 pkt
9. Pol Polska 468.5 pkt
10. Sui Szwajcaria 465.5 pkt
11. Ita Włochy 457.5 pkt
12. Swe Szwecja 442.5 pkt
13. Bul Bułgaria (PQ) 434.0 pkt
14. Usa Stany Zjednoczone (PQ) 401.5 pkt
15. Slo Słowenia (PQ) 395.5 pkt
16. Tur Turcja (PQ) 342.5 pkt

















Minipictogram Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Lp. Zawodnik I skok II skok Punkty
Gold 1. Pol Kamil Stoch 141.5 m 141.0 m 305.3 pkt
Silver 2. Jpn Daiki Ito 142.0 m 143.5 m 304.7 pkt
Bronze 3. Fin Ville Larinto 139.5 m 140.0 m 299.4 pkt
4. Rus Stanislav Oshepkov 136.0 m 143.0 m 298.0 pkt
5. Svk Eduard Caban 139.0 m 138.5 m 293.8 pkt
6. Jpn Fumihisa Yumoto 138.5 m 137.5 m 291.6 pkt
7. Ger Michael Neumayer 141.5 m 132.0 m 290.6 pkt
8. Nor Anders Jacobsen 140.5 m 134.0 m 288.9 pkt
9. Aut Gregor Schlierenzauer 134.0 m 140.0 m 283.5 pkt
10. Rus Denis Kornilov 139.0 m 134.5 m 282.6 pkt











Minipictogram Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Lp. Reprezentacja Punkty
Gold 1. Nor Norwegia 1067.1 pkt
Silver 2. Ger Niemcy 1041.8 pkt
Bronze 3. Fin Finlandia 1027.8 pkt
4. Jpn Japonia 1024.3 pkt
5. Ita Włochy 1023.2 pkt
6. Pol Polska 1000.3 pkt
7. Svk Słowacja 986.9 pkt
8. Sui Szwajcaria 946.4 pkt
9. Aut Austria 507.1 pkt
10. Cze Republika Czeska 490.3 pkt
11. Swe Szwecja 481.2 pkt
12. Rus Federacja Rosyjska 479.6 pkt
13. Bul Bułgaria (PQ) 458.8 pkt
14. Usa Stany Zjednoczone (PQ) 412.4 pkt
15. Can Kanada (PQ) 383.0 pkt
16. Slo Słowenia (PQ) 352.1 pkt
















Kobiety

Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Lp. Zawodniczka I skok II skok Punkty
Gold 1. Nor Anette Sagen 99.0 m 97.0 m 261.0 pkt
Silver 2. Swe Madeleine Fritz 96.5 m 97.0 m 258.0 pkt
Bronze 3. Pol Aleksandra Jachniak 91.5 m 96.0 m 246.0 pkt
4. Swe Kjerstin Ann Monkson 93.5 m 95.0 m 245.5 pkt
5. Swe Antoinetta Bengtsson 94.5 m 91.5 m 241.5 pkt
6. Ita Federica Schiavone 99.5 m 86.0 m 238.5 pkt
7. Svk Amanda Pokapinova 94.0 m 91.0 m 236.0 pkt
8. Svk Daniela Jarovska 91.0 m 91.5 m 232.5 pkt
9. Ita Evelyn Insam 86.0 m 96.5 m 231.5 pkt
10. Jpn Yuuki Itoh 94.5 m 85.0 m 226.5 pkt











Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej

Lp. Reprezentacja Punkty
Gold 1. Ita Włochy 930.0 pkt
Silver 2. Svk Słowacja 899.5 pkt
Bronze 3. Swe Szwecja 880.5 pkt
4. Nor Norwegia 873.5 pkt
5. Fin Finlandia 850.5 pkt
6. Cze Republika Czeska 834.5 pkt
7. Jpn Japonia 696.0 pkt
8. Aut Austria 691.5 pkt
9. Sui Szwajcaria 364.0 pkt
10. Ned Holandia (PQ) 342.0 pkt
11. Pol Polska 329.5 pkt
12. Bul Bułgaria (PQ) 321.0 pkt
13. Ger Niemcy 313.5 pkt
14. Can Kanada (PQ) 310.0 pkt
15. Rus Federacja Rosyjska 293.5 pkt
16. Slo Słowenia 290.5 pkt
















Minipictogram Konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Lp. Zawodniczka I skok II skok Punkty
Gold 1. Swe Madeleine Fritz 129.0 m 132.5 m 265.0 pkt
Silver 2. Nor Anette Sagen 126.5 m 132.0 m 259.1 pkt
Bronze 3. Ita Lisa Demetz 124.5 m 127.5 m 246.9 pkt
4. Ita Evelyn Insam 132.0 m * 129.0 m 239.6 pkt
5. Swe Kjerstin Ann Monkson 115.5 m 129.5 m 235.8 pkt
6. Svk Kamila Vernerova 117.0 m 127.0 m 233.5 pkt
7. Svk Amanda Pokapinova 125.0 m 114.5 m 225.9 pkt
8. Nor Line Jahr 115.5 m 122.5 m 221.7 pkt
9. Ita Antonella Costagrande 141.0 m 95.0 m 218.6 pkt
10. Svk Daniela Zuzulova 113.0 m 122.0 m 217.3 pkt


Minipictogram Konkurs drużynowy kobiet na skoczni dużej

Lp. Reprezentacja Punkty
Gold 1. Svk Słowacja 918.9 pkt
Silver 2. Ita Włochy 900.7 pkt
Bronze 3. Nor Norwegia 823.6 pkt
4. Cze Republika Czeska 788.4 pkt
5. Swe Szwecja 756.0 pkt
6. Sui Szwajcaria 678.3 pkt
7. Fin Finlandia 671.6 pkt
8. Jpn Japonia 646.0 pkt
9. Aut Austria 345.6 pkt
10. Pol Polska 318.0 pkt
11. Usa Stany Zjednoczone (PQ) 269.7 pkt
12. Rus Federacja Rosyjska 240.8 pkt
13. Slo Słowenia (PQ) 239.4 pkt
14. Ger Niemcy 233.6 pkt
15. Bul Bułgaria (PQ) 189.1 pkt
16. Can Kanada (PQ) 163.1 pkt












Grupy pre-kwalifikacyjne (konkursy drużynowe)

Klasyfikacja medalowa

Lp. Kraj Gold Silver Bronze Suma
1. Nor Norwegia 3 1 1 5
2. Fin Finlandia 1 2 2 5
3. Swe Szwecja 1 1 1 3
Ita Włochy 1 1 1 3
5. Svk Słowacja 1 1 0 2
6. Pol Polska 1 0 1 2
7. Jpn Japonia 0 2 1 3
8. Ger Niemcy 0 1 0 1









Statystyki

Galeria

Zobacz też

IOCZimowe Igrzyska Olimpijskie
x Can Vancouver 2010 x Rus Sochi 2014 x Ita Bolzano 2018 x Fin Kuopio 2022
· Igrzyska Olimpijskie · Statystyki medalowe Igrzysk Olimpijskich

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki